Czym jest inteligentny dom?

CZYM JEST INTELIGENTNY DOM?
Inteligentny dom to zaawansowane rozwiązanie, które oparte jest na sieci czujników i jednym, centralnym systemie zarządzania zintegrowanymi instalacjami. Automatyczne parzenie kawy, robienie tostów czy nalewanie wody do wanny – to tylko niektóre z możliwości inteligentnego domu.

Opisywany budynek można porównać do samochodu, ponieważ wszystkimi procesami sterować można nie ruszając się z miejsca. dodatkowo dzięki wykorzystywanej technologii większość z nich przebiega nawet bez wiedzy użytkownika.

Żeby dokładnie zrozumieć definicję inteligentnego domu najlepiej jest wyobrazić sobie samochód, którym kieruje się w taki sam sposób, w jaki zarządza nieruchomością. Każdy reflektor włącza się osobno, by uruchomić ogrzewanie trzeba się zatrzymać i otworzyć maskę, a dopływem paliwa do cylindrów steruje się ręcznie. Brzmi absurdalnie, ale tak właśnie wygląda codzienność domowa.

Inteligentny budynek pozwala na integrację każdego jednego procesu: ogrzewania, oświetlenia, bezpieczeństwa i rozrywki. Zamiast biegać co jakiś czas do piwnicy, by dorzucić do pieca, można zdać się na elektronikę, która sama ustali, ile dokładnie potrzeba paliwa, by utrzymać komfortową temperaturę we wnętrzu.

NOWOBOGACTWO? 
Niektórym może się pomysł takiego domu nie podobać i od razu będą wskazywać, że inteligentny dom to zestaw gadżetów przeznaczonych wyłącznie dla bogaczy. Choć może jeszcze trzy lub pięć lat temu rzeczywiście tak było, to w dzisiejszych czasach takie domy, które wykorzystują zaawansowane systemy sterowania są oraz częściej uważane za po prostu praktyczne. Jest to efektem między innymi prostszych rozwiązań. Dlatego też w Polsce takich domów powstaje coraz więcej i szacuje się nawet na kilkanaście tysięcy rocznie.

ZALETY INTELIGENTNEGO DOMU
Dom wykorzystuje informacje z czujników i detektorów. Dzięki temu sam dost dostosowuje się nie tylko do obecności domowników, ale także do czynników wewnętrznych i zewnętrznych takich jak na przykład temperatura, nasłonecznienie czy wilgotność powietrza. Dlatego inteligentny budynek bardzo poprawia komfort i jakość życia codziennego jego użytkowników.

Centralny system zarządzania pozwala na wygodne sterowanie niemal wszystkimi urządzeniami w inteligentnym domu. Za sprawą zastosowania wizualizacji i podłączenia instalacji do Internetu domownik może swobodnie kontrolować jego działanie z każdego miejsca na świecie.

Następną zaletą jest integracja całości instalacji z systemem alarmowym i monitoringiem. Przyczynia się znacznie do poprawy bezpieczeństwa budynku, a także ludzi. Inteligentny budynek może przeprowadzić symulację obecności domowników na podstawie wcześniej zarejestrowanych zdarzeń, co pomaga skutecznie zniechęcić potencjalnych włamywaczy.

Dodatkowo dzięki racjonalnemu sterowaniu działania instalacji codziennego użytku można znacznie ograniczyć koszty mediów, przez co budynek jest przyjazny środowisku.

Rozwiązania, które się w nim stosuje pozwalają na elastyczne dopasowywanie działania instalacji do indywidualnych potrzeb użytkowników. Gdy instalacja jest dobrze zaprojektowana, nie trzeba kuć ścian, co oznacza brak wielu uciążliwych remontów.

Z ROŚLIN NA LUDZI
Inteligentne systemy zarządzania budynkiem stosuje się najczęściej w budynkach biurowych oraz przemysłowych, choć coraz częściej można spotkać je w budownictwie mieszkaniowym. Pomysł się wziął na to z konieczności zautomatyzowania środowiska rozwoju roślin. Dopiero potem systemy zarządzania budynkiem zostały wykorzystane do zastosowań prywatnych. Owe instalacje elektryczne i urządzenia domowe stają coraz bardziej inteligentne, więc są dostępne wręcz bajkowe udogodnienia.