Kiedy zdecydować się na montaż klimatyzacji?

Klimatyzację instaluje się zazwyczaj w urzędach, instytucjach użyteczności publicznej, w wielkich firmach, sądach, czy też w hotelach i restauracjach oraz pubach. Czy jednak taka instalacja i urządzenia są potrzebne w prywatnych domach jednorodzinnych lub w mieszkaniach? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż zasadność montażu klimatyzatora w lokalu prywatnym zależy od wielu parametrów.

LATO Z KLIMATYZATOREM
Gdy za oknem świeci ostre słońce, a termometry pokazują niepokojąco duże temperatury, wszyscy marzą o zainstalowaniu klimatyzatora, by ochłodzić choć trochę klimat mieszkania. Żar, który leje się z nieba jest do tego najlepszą motywacją. Jednakże klimatyzator w żadnym stopniu nie przyda się w domach, które znajdują się w zacienionej okolicy. Natomiast będzie niezbędny w domu jednorodzinnym podczas naprawdę gorącego lata. Nawet wiosną i jesienią w domach, których okna położone są od strony południowej, klimatyzacja okaże się jak najbardziej przydatna.

W JAKICH DOMACH KLIMATYZATOR?
Klimatyzacja może okazać się niezbędna w takich domach, które mają ostrą i mocną ekspozycję na słońce, posiadają liczne okna dachowe, albo okna od strony południowej, które wpuszczają do pomieszczeń za dużą ilość ciepła, a także w domach które mają zbyt cienką izolację ścian. 

Mało kto zdaje sobie sprawę, że klimatyzator potrafi nie tylko schłodzić powietrze, ale także je ogrzać. Stąd też okresowo może on zapewniać ogrzewanie domowe, zwłaszcza w tzw. okresach przejściowych, kiedy jeszcze tradycyjny system ogrzewania nie funkcjonuje. Klimatyzator jest dosyć prostą pompą ciepła, dlatego też może zarówno schładzać, jak i ocieplać powietrze w pomieszczeniach, w których się znajduje. Dzięki temu nie trzeba rozpalać kominka, czy kotła, by w mieszkaniu zapanowało przyjemne ciepło.

KLIMATYZACJA W MIESZKANIU
By móc założyć klimatyzację w bloku trzeba najpierw uzyskać pozwolenie właściciela budynku. Instalacja klimatyzacji w mieszkaniu jest z pewnością uzasadniona w przypadku usytuowaniu lokalu na ostatniej kondygnacji. Bliskość dachu może sprawić, że latem w takim mieszkaniu będzie bardzo gorąco i w takiej sytuacji klimatyzacja stanie się niezbędna. Dodatkową zaletą jest fakt, że klimatyzacja umożliwia utrzymywanie w pomieszczeniach korzystnego dla domowników mikroklimatu. Ma to ogromne znaczenie w szczególności dla alergików i osób, które są przewlekle chore na schorzenia górnych i dolnych dróg oddechowych.

Montaż klimatyzacji Warszawa staje się coraz popularniejsze, a także tańsze. Zapewnia wygodę i przyjemną atmosferę w lecie.

BUDOWA I DZIAŁANIE KLIMATYZATORA
Klimatyzator działa tak, jak zwykła, domowa lodówka. Składa się z sześciu głównych elementów, czyli z dwóch wymienników ciepła, sprężarki, zaworu rozprężnego, a także dwóch wentylatorów, wymuszających przepływ powietrza wokół wymienników. 

Czynnik roboczy krąży pomiędzy parownikiem i skraplaczem – w parowniku odbiera ciepło pochodzące z pomieszczenia, a w skraplaczu oddaje je do otoczenia, w którym zamontowany jest skraplacz. Wtedy powietrze w pomieszczeniu jest ochładzane, a odebrane ciepło – usuwane zostaje poza budynek.